TOP 3 kanały youtube do nauki języka włoskiego - prowadzone przez Włochów

03-12-2021

Wielu z nas od początku nauki języka obcego słyszy zdanie, że konieczne jest CAŁKOWITE ZANURZENIE W JĘZYKU, aby władać nim w zadowalającym stopniu. Podczas nauki zachęca się studentów do wyjazdu na wymianę Erasmus lub odbycia praktyk za granicą. Jeżeli jest to niemożliwe, zachęca się osoby uczące się do oglądania telewizji, filmów i seriali oraz słuchania muzyki w danym języku. Podczas nauki języka obcego na kursach językowych otrzymujemy rekomendacje co do stron internetowych, radia czy kanałów na Youtube, z których warto korzystać.

Nauczyciele często mówią, że warto też samemu poszukać filmów obcojęzycznych na NETFLIX lub HBO i po prostu włączyć polskiego lektora, aby osłuchać się z językiem obcym.

Jeśli akurat uczysz się języka włoskiego możesz zaopatrzyć się w KALENDARZ WŁOSKICH INSPIRACJI. Kalendarz zawiera całą listę filmów wartych obejrzenia, kanałów na youtube, podcastów, blogów i stron do nauki włoskiego i wiele więcej inspiracji.

W tym artykule chciałam Ci przedstawić 3 kanały na Youtube, prowadzone przez Włochów, które warto znać. Autorzy mówią w zrozumiały sposób i przedstawiają różnorodne treści pod względem tematyki i zaawansowania językowego, dzięki czemu każdy znajdzie tam coś dla siebie. A co najważniejsze, dostęp do nich jest nieograniczony - wystarczy sprawne łącze internetowe i smartfon.

Zacznijmy jednak od pytania: co może mi dać oglądanie takich filmików?
 • możesz “osłuchać się” z językiem włoskim, słuchając rodowitych Włochów,
 • jest to darmowy i łatwy dostęp do różnorodnych materiałów,
 • masz możliwość wgryzienia się we włoski mówiony, język codzienny, uliczny, zamiast uczyć się wyłącznie wariantu literackiego, książkowego,
 • sam decydujesz, czego w danej chwili chcesz: uczyć się słownictwa, gramatyki, kultury i obyczajów poprzez videoblogi czy może sprawdzić swoją wiedzę w quizie,
 • koniec z wymówką “nie mam czasu” - podcastu możesz posłuchać sprzątając lub wykonując inne obowiązki, używając słuchawek,
 • nie musisz się martwić, że nie zrozumiesz nativów - zawsze masz możliwość włączenia napisów lub zwolnienia tempa filmiku.

1. Learn Italian with Lucrezia

https://www.youtube.com/user/lucreziaoddone
Na tym kanale możecie uczyć się włoskiego z dziewczyną o imieniu Lucrezia. Na co dzień mieszka w Rzymie, więc znajdziecie mnóstwo videoblogów z tego miasta. Chociaż Rzym (jak też się utarło) jest w centrum, to możecie obejrzeć też, dzięki kamerze Lucrezii, inne miejsca, a wśród nich Pisę i Capri.

Ostatnio na kanale pojawiły się także minutowe filmiki na temat napojów (mało znane rodzaje kaw oraz przepis na Bellini). Lucrezia udziela lekcji video języka włoskiego, o czym mówi w niektórych vlogach na temat vita quotidiana (życia codziennego). Niektóre z filmików mają tytuły w języku angielskim, ale nie obawiajcie się - parla e spiega tutto in italiano.

Na kanale nie brakuje także “kulturówki”, np:
 • “How Italians celebrate Jan 6th, il giorno dell’Epifania”,
 • “What is Festival di Sanremo in Italy?”,
 • “Come usare una “caffettiera” per il caffè a casa”.
A zagadnienia gramatyczne i leksykalne są opatrzone chwytliwymi tytułami:
 • “6 Italian adjectives that change meanings based on position in a sentence”,
 • “5 fun and common Italian idioms with food”,
 • “Stare + gerundio (present continuous in Italian)”.
Atrakcją na kanale są także video quizy i seria 2-3- minutowych filmików “Italian Idioms”.

Dlaczego wybrałam ten kanał?

 1. Po czasie zauważyłam, że po obejrzeniu filmików, szybko zapamiętuję treści. Znienacka pojawiają się w mojej głowie włoskie słowa i zdania, które z nich pochodzą. Prawdopodobnie to kwestia znakomitej organizacji treści.
 2. Autorka mówi w dynamiczny sposób, ale dosyć wolno. Dzięki temu nigdy nie miałam problemów z jej zrozumieniem.
 3. Lucrezia wydaję się być bardzo naturalna. Dużym plusem są też vlogi z codziennego życia. Dzięki temu możemy się poczuć “wrzuceni” na moment we włoskie życie od kuchni.
Jest to kanał prowadzony przez Davide. Mówi z nieco innym akcentem i szybciej niż Lucrezia, a jednocześnie jest bardziej statyczny i ma mniej dynamiczną mimikę twarzy. Warto więc posłuchać obojga, chociażby dla porównania. Na tym kanale znajdziecie porady dotyczące wymowy, a także ciekawą serię “Quattro chiacchiere con…”. (“Pogaduszki z …”), a wśród gości znajdują się między innymi Francesco z Vaporetto Italiano, o którym możecie poczytać w kolejnym akapicie oraz Lucrezia z kanału wspomnianego wyżej. Nie mogło tu zabraknąć także relacji podróżniczych z takich miejsc jak: Dolomiti in Alto Adige, Monte Bianco, Firenze i Parigi. W videoblogu “One of the most beautiful places we`ve ever been to - A movie to learn Italian”, który przedstawia migawki z Dolomitów.

Jeżeli używacie Spotify, tam też możecie znaleźć Podcast Italiano. Kanał wyróżnia się także treścią filmików, dotyczącą zmian, jakie zachodzą w języku włoskim przez wpływ innych języków, a także samych użytkowników.

Dlaczego polecam ten kanał?

 1. Oszczędność czasu. Zdecydowana większość treści nie wymaga zaangażowania wzrokowego. Dzięki temu czy to przez Spotify czy przez Youtube, mogę słuchać nagrań podczas wykonywania obowiązków.
 2. Różnorodność treści (polityka, języki, podróże), a więc poszerzenie zasobu słownictwa.
 3. Seria “Quattro chiacchiere con…” pozwala nie tylko na posłuchanie języka włoskiego z różnymi akcentami, ale także zainspirować się osiągnięciami i samymi osobami, z którymi rozmawia Davide.

Uwagę od razu przyciągają kolorowe miniatury wideo. Francesco, twórca kanału, nie oszczędza swoim widzom kreatywności. Można śmiało powiedzieć, że tłumaczy z aktorskim zacięciem. Sprawdźcie to, na przykład w “Come chiedere scusa in italiano”. Działa to zdecydowanie na jego korzyść. Po pierwsze, wyróżnia to go od konkurencji. Po drugie, jeżeli coś jest dla nas odmienne, niecodzienne, zabawne, może nawet nieco dziwne - znacznie łatwiej nam to zapamiętać. Dzięki tłumaczeniu włoskiego w ten sposób, osiągniemy szybkie i zadowalające rezultaty. Francesco mówi powoli i zrozumiale, a jego mimika i gestykulacja (oraz włoskie napisy przy dialogach w większości filmików!) sprawiają, że nie sposób go nie zrozumieć. Na kanale czekają na nas także ćwiczenia i quizy dla różnych poziomów zaawansowania.

Dlaczego polecam ten kanał?

 1. Ze względu na oryginalny sposób tłumaczenia. Odgrywanie scenek lub zmiany intonacji głosu i mimiki twarzy pomagają szybciej zapamiętać wiedzę.
 2. Miniatury, a także całe filmiki są kolorowe i ciekawe, przyciągają wzrok i skupiają uwagę.
 3. Francesco odpowiada w filmikach na pytania, które często wywołują niepewność w trakcie nauki. Jeżeli opublikowany przez niego materiał dotyczy rozumienia ze słuchu lub czytania, od początku informuje o adekwatnym poziomie. To oszczędność czasu, ponieważ dopasowujemy do siebie poziom trudności.

KALENDARZ WŁOSKICH INSPIRACJI.

https://akademiaanima.com/kalendarz-2022

To nie koniec zestawienia jakie dla Ciebie przygotowałam, jeśli chciałabyś mieć więcej inspiracji i mieć zawsze pod ręką listę linków do kanałów na you tube, filmów na NETFLIX, listę filmów z klasyki kina włoskiego, ale także listę książek, które warto przeczytać czy listę podcastów, które warto znać zaopatrz się w KALENDARZ WŁOSKICH INSPIRACJI. Kalendarz od Akademia Anima ma służyć do planowania, monitorowania postępów, mobilizować do systematyczności, pomagać w nauce oraz dać wiele włoskiej inspiracji. Jest podzielony na trzy części: kalendarz właściwy, podział na pory roku, miesiące, tygodnie i dni. Karty działań: planowania, systematyczności, monitorowania i uczenia się. Karty inspiracji: literatura, film, youtube, podcasty, blogi, karty gramatyczne. Kalendarz jest po włosku są w nim zaznaczone święta polskie i włoskie. Warto otaczać się językiem obcym na co dzień, a przyswajanie wiedzy w taki sposób będzie doskonałym uzupełnieniem treści z lekcji prowadzonych w szkołach, w szkołach językowych oraz w szkole językowej online Akademię Anima.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.