Czy warto uczyć się języka włoskiego?

26-03-2021

Cały świat rozmawia po hiszpańsku, angielsku i mandaryńsku, a w języku włoskim rozmawiają tylko we Włoszech, no i trochę w Szwajcarii i Albanii. Jakby tego było mało, prawie każdy Włoch mówi trochę po angielsku, więc po co właściwie uczyć się języka włoskiego?

Pytanie „Po co uczyć się języka włoskiego?” opublikowałam w grupie na Facebooku „Moje wielkie włoskie podróże” u Magdy Ciach Blacharz z "Italia poza szlakiem". Pytanie było prowokacyjne, banalne, ale z drugiej strony niezwykle istotne. Stanowi bowiem podstawę do dywagacji na temat ludzkiej tęsknoty za czymś pięknym.

Rozważanie tej kwestii jest również bodźcem do przemyślenia na temat edukacji. Języka włoskiego uczą się ludzie na całym świecie w różnym wieku. To właśnie język włoski jest jednym z najchętniej wybieranych języków świata. Dlaczego? Odpowiedzi możemy szukać na co najmniej trzech płaszczyznach: zawodowej, rozwoju osobistego oraz szeroko rozumianej estetycznej.

Język włoski w biznesie

Jednym z najczęściej podawanym argumentów za nauką języka włoskiego jest, wymóg jego znajomości w pracy zawodowej. Uczymy się języka włoskiego, bo musimy go używać w pracy, bo współpracujemy z włoskimi firmami, a przede wszystkim pracujemy we włoskich firmach w Polsce. Często też uczymy się języka włoskiego, gdyż wyjeżdżamy do Włoch do sezonowej pracy tymczasowej w hotelach, barach, restauracjach, stacjach narciarskich, czy jako opiekunowie osób starszych lub dzieci.

Na pewno argumentem bardzo istotnym w dyskusji na temat tego, czemu uczymy się języka włoskiego jest to, że jest to język niszowy, prestiżowy, oryginalny i poważany. Często jest asem w rękawie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele międzynarodowych korporacji działających na terenie polski poszukuje pracowników ze znajomością właśnie języka włoskiego.

Język włoski, a rozwój osobisty

Decyzja o nauce języka włoskiego jest bezpośrednio związana ze swoistym pięknem. Ta motywacja ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie psychiczne, jak również fizyczne, gdyż to właśnie piękno kształtuje człowieka. Ten właśnie wybór ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, psychiczne , ale również fizyczne. Ucząc się języka włoskiego stajemy się innymi ludźmi - powiedziała jedna z czytelniczek bloga Italia poza szlakiem. I właśnie to zdanie staje się emblematem i największą reklamą języka włoskiego. Ucząc się języka włoskiego czujemy się wyjątkowi, oryginalni, ponieważ jest to język niewielu ludzi, ale jakże wybitnych. Posługując się językiem włoskim stajemy się bardziej otwarci, bezpośredni, radośni ponieważ Włosi chętnie nas wspierają prawiąc bezustannie komplementy. Ucząc się języka włoskiego stajemy się bardziej wyczuleni na piękno: piękno przyrody, sztuki, słowa, muzyki, inaczej odczuwamy smaki potraw czy win oraz jesteśmy wrażliwsi na piękne i przyjemnie zapachy.

Z pewnością, każdy kto choć raz zapisał się na kurs języka włoskiego zetknął się z kulturą i klimatem Włoch. Po lekcjach z języka włoskiego z większą ochotą chodził po włoskich restauracjach, kupował włoskie produkty i chętniej oglądał włoskie filmy czy zdjęcia, co nie pozostawało bez znaczenia dla jego psychiki. Ucząc się języka włoskiego przesiąkamy temperamentem włoskiego społeczeństwa kipiącego energią, radością i pasją do życia.

Nauka włoskiego online to sama przyjemość nie mówiąc już o arcy ważnym argumencie profilaktyki antydemencyjnej. Dlatego osoby dojrzałe najchętniej zapisują się na kursy języka włoskiego. Teraz możliwość odbycia kursów z lektorem na żywo online jest dla osób starszych doskonałym rozwiązaniem, z którego bardzo często korzystają.

Język włoski i jego walor estetyczny

Język włoski jest piękny, melodyjny. Dokładnie tak, nie bez przyczyny język włoski jest językiem miłości, językiem poezji, językiem muzyki i opery. Dodatkowym jego atutem jest prosta wymowa i, przynajmniej na początku nauki, mało skomplikowana gramatyka. Jedna z respondentek ankiety pisze: „Język włoski to klucz do włoskiej kultury […]. Znając język włoski wkracza do bezcennego świata smaków, zapachów i przeżyć estetycznych, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.”

Istnym zwieńczeniem argumentacji przekonującym nas do nauki języka włoskiego jest wyjątkowa bogata historia podróży do Włoch. Grand tour to podróż, o której marzył każdy młody człowiek. Swoje marzenia urzeczywistnili wielcy tego świata: Monteskiusz, Montaigne, Goethe, Byron, Mozart. I oczywiście wielu z nich mówiło choć trochę po włosku. Przecież każdy z nas, w głębi duszy, pragnie w dzisiejszych czasach otoczyć się tą idyllą włoskiego świata.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.