Czy Wenecja dalej nas zachwyca?

05-01-2022

Wenecja – to piękne miasto, które kojarzy nam się z budynkami „pływającymi” na wodzie, gondolami i wąskimi uliczkami. Jednak jaka jest naprawdę? Czy nadal nas zachwyca swoim bogactwem czy budzi w nas uczucia smutku i nostalgii za przemijającym światem?

Zacznijmy jednak od początku. Wenecja, jak wiemy, to miasto położone na 118 wyspach laguny weneckiej, na Morzu Adriatyckim. Wysepki te zostały połączone w jedną za pomocą wielu mostów i kanałów. Cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Jedyne miejsca, gdzie można spotkać samochody, to obrzeża miasta, natomiast wjazd autem do centrum jest zabroniony.

Bardzo znanym środkiem transportu jest tak zwane vaporetto. Jest to tramwaj wodny, którego trasa przebiega z Piazzale di Roma, Kanałem Grande, Kanałem św. Marka, do Lido. Oprócz tego po mieście można poruszać się gondolą, motorówką lub łodzią.

Dla kochających Włochy

Jeśli kochasz Włochy zapisz się na mój newsletter. Będę Ci wysyłać informacje o nowych postach na blogu, spotkaniach na żywo o Włoszech i języku włoskim oraz o innych moich inicjatywach.
Zapisując się na mój newsletter otrzymasz darmowe tapety i plakaty z włoskimi cytatami https://akademiaanima.com/wallpapers

O Wenecji i jej pięknie i tajemniczości rozmawiałam z Agatą Niemiec z bloga Pod włoskim niebem by Agata. Agata jest podróżniczką, pasjonatką Włoch, a szczególnie umiłowała sobie Wenecję i do niej najczęściej wraca. Ostatnio w Wenecji spacerowała z dwunastką niezwykłych kobiet i właśnie o tym wyjeździe nam opowiadała podczas spotkania na żywo online.

Jeśli chcesz uczestniczyć w spotkaniach na żywo zapisz się na nasz newsletter, będziemy Ci wysyłać szczegółowe informacje: www.akademiaanima.com/newsletter

Mieszkańcy Wenecji

Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Oto cyfry, które widnieją w głównym spisie mieszkańców na stronie gminy. I tak w dzielniczach: Cannaregio 15.662, S. Croce 4.996, S. Polo 4.628, San Marco 3.788, Castello 11.642, S. Elena 1.861, Dorsoduro 6.429, Giudecca (4.481) e Sacca Fisola (1.452). Czyli w całości mieszkańców zameldowanych w Wenecji jest 54.939. Bardzo duża część mieszkańców to turyści, którzy wynajmują mieszkania.

W godzinach wieczornych i nocnych Wenecja zmienia swoje oblicze. Ma się wrażenie, jakby się było w zupełnie innym miejscu, pełnym ciszy i spokoju. O takiej właśnie Wenecji, pustej, tajemniczej, nieznanej pisze Adam Szczuciński w swoim Paradiso. Jeśli chcecie poznać Wenecję opisana z wielką czułością i jesteście zaciekawieni historią jaką opowiadają jej niedostępne i nieznane turystom miejsca odsyłam Was do książki: https://wydawnictwoproby.pl/paradiso-adama-szczucinskiego/

Festiwal kina

Jak pewnie większość z was wie, w Wenecji odbywa się jeden z najważniejszych i zarazem najstarszych festiwali filmowych (Mostra Internazionale d`Arte Cinematografica di Venezia). Nie odbywa się on jednak w jej historycznym centrum, a na wyspie Lido, w okolicach sierpnia i września.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d`Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpiego (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

Włoscy laureaci Złotego Lwa to między innymi:
Renato Castellani za film Romeo i Julia (Romeo and Juliet) z 1954r.
Mario Monicelli za film Wielka wojna (La grande guerra) z 1959r.
Valerio Zurlini za film Kronika rodzinna (Cronaca familiare) z 1962r.
Gianfranco Rosi za film Rzymska aureola (Sacro GRA) z 2013r.

Jeśli chodzi o Puchar Volpiego, laureatami byli między innymi:
dla najlepszej aktorki: Sophia Loren (1958), Sandra Ceccarelli (2001), Valeria Golino (2015)
dla najlepszego aktora: Marcello Mastroianni (1989), Pierfrancesco Favino (2020)

Żródło: https://www.labiennale.org/en/cinema/2022

Malarstwo Wenecji

Wenecja słynie też z wielu innych atrakcji dla turystów oprócz znamienitego Plac Świętego Marka (Piazza San Marco), Bazyliki Świętego Marka, czy Pałacu Dożów (Palazzo Ducale). Warto wybrać się do muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej Peggy Guggenheim Collection zatracić się w oglądając dzieła kubizmu, futuryzmu i malarstwa metafizycznego. Wielkich i sławnych malarzy można podziwiać również w Scuola di San Giorgio degli Schiavoni oraz w Museo Correr. Fenomen Wenecji to jej malarze i warto dostrzec ją oczami Bellinich, Carpaccia, Giorgiona, Tycjana, Tintoretta, Veronesa, oczami Guardiego i Canaletta. Gdy pogoda w Wenecji nie dopisuje warto zatracić się w pejzażach miasta przedstawionych w działach sztuki.

Jeśli pragniecie poznać Wenecję oczami wyobraźni odsyłam was do książki Ewy Bieńkowskiej “Co mówią kamienie Wenecji” Jest to autorski przewodnik po weneckich kościołach, galeriach, dziełach sztuki, które najpełniej oddają charakter i historię tego wyjątkowego miasta. https://wydawnictwoproby.pl/co-mowia-kamienie-wenecji/

Żródło: https://www.wikiwand.com/pl/Vittore_Carpaccio

Spacer w Wenecji

Na spacer należy wybrać uliczkami i mostami Wenecji, pokluczyć po zaułkach. Zgubić się na placykach i skwerach. W Wenecji warto spędzić czas na wodzie, w tramwajach wodnych, pełnią funkcję autobusu miejskiego lub w romantycznych gondolach. Należy jednak przewidzieć sobie budżet na tego typu wenecką atrakcję. Jeśli chodzi o cenę, uzależniona jest ona od pory roku oraz czasu przepłynięcia. Plusem jest to, że koszt wynajęcia gondoli nie zmienia się w zależności od liczby osób (maksymalna liczba to 6). Trzeba mieć jednak szczęście aby trafić na dobrego gondoliera. Oficjalna cena to 80 EUR za 30 minutową przejażdżkę gondolą w dzień oraz 100 EUR za 30 minut w nocy. Tak więc sami musicie zdecydować, czy przez tą chwilę chcecie poczuć się jak w romantycznym filmie, płynąc w gondoli czy jednak szukać innych atrakcji.

Karnawał w Wenecji

Inną, najbardziej „huczną” atrakcją Wenecji jest oczywiście Karnawał, który każdego roku przyciąga rzesze fanów. Trwa przez 11 dni i jest jednym z ulubionych świąt Włochów. Rozpoczyna go słynny Lot Anioła (Il Volo dell`Angelo). Nie może zabraknąć również pokazów sztucznych ogni, stoisk z tradycyjnymi cicchetti (przekąski) i tańców do białego rana (przypominamy: przez 11 dni!). Koniec Karnawału zwiastuje bicie wszystkich dzwonów.

Problemy Wenecji

Miasto jest regularnie zalewane przez morze. Często używany zwrot “acqua alta” w stosunku do Wenecji, jest znane wszystkim. W listopadzie 2019 roku miał miejsce największy od ponad 50 lat przypływ, gdzie część Wenecji została kompletnie zalana wodą. Poziom wody wynosił wtedy 1,87m. Wielu ekspertów uważa, że z roku na rok powodzie będą coraz częstsze i bardziej obfite. Niektórzy nawet uważają, że Wenecji grozi zatonięcie.

Oprócz tego turyści coraz częściej narzekają na brak Wenecji… w Wenecji. Tak, dobrze czytacie. Bardzo dużą część Wenecji okupują stragany z wieloma pamiątkami, często sprowadzanymi z Chin. Oprócz tego przewodnicy na każdym kroku ostrzegają, aby torby trzymać zawsze przy sobie, najlepiej z przodu, gdyż często zdarzają się kradzieże.

Ale mimo tego wszystkiego Wenecja wciąż jest wyjątkowa, niepowtarzalna i będzie nas przyciągać jak magnes.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.