11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju - Święto Niepodległości. To dzień w którym każdy z nas może oddać się refleksji na temat minionych lat i docenić wolność, którą wywalczyli dla nas nasi rodacy.
Zapewne zastanawiacie się, dlaczego piszemy o tym na blogu Akademii Anima? Otóż nasz hymn narodowy, który odśpiewywany jest między innymi w dniu dzisiejszym, ma pewne powiązania z ukochaną przez nas Italią.
Jak dobrze wiecie, w hymnie znajdują się słowa:
„ Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski”
Jednak czy wiecie dlaczego akurat w naszym polskim hymnie zostały wspomniane Włochy?
Po III rozbiorze Rzeczypospolitej wielu polskich żołnierzy wyemigrowało do Włoch i Francji. W styczniu 1797 roku, generał Jan Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie we Włoszech, na mocy umowy z rządem lombardzkim, w porozumieniu z Francją.
Pieśń narodziła się właśnie we Włoszech, gdzie przebywał szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego – Józef Wybicki. Jej wcześniejszy tytuł brzmiał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”.
Przytoczony wyżej fragment refrenu wyraża chęć żołnierzy Legionów Polskich do powrotu do kraju. Gen. Dąbrowski wierzył, że wspólnymi siłami uda się wrócić do Polski oraz przywrócić jej niepodległość.
Również w Hymnie państwowym Włoch nie brakuje wzmianki o naszym kraju. Il Canto degli Italiani (Pieśń Włochów) została napisana przez młodego włoskiego poetę – Goffredo Mameli, uczestnika walk o niepodległość Włoch w 1849r. Utwór jest znany w Italii również jako Fratelli d’Italia (Bracia Italii) lub Inno di Mameli (Hymn Mameli’ego).
W końcowej części hymnu włoskiego fragment tekstu nawiązuje do ówczesnej sytuacji Polski pod zaborami:
„Già l’Aquila d’Austria
le penne ha perdute,
Il sangue d’Italia,
Il sangue Polacco,
beve, col cosacco „
(Już austriacki orzeł
utracił swe pióra,
krew włoską z
krwią polską
pił razem z Kozakiem)
Hymn Polski odgrywa ważną rolę dla Polaków, tak samo jak Canto degli Italiani odgrywa taką rolę dla Włochów.
W tak ważnym dla nas dniu, warto pamiętać z czym musieli mierzyć się nasi rodacy, ale również nasi przyjaciele z Włoch.
Jeszcze Polska nie zginęła!
Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.