Jak przestać bać się mówić w języku obcym.

22-10-2021

Wiecie, że głównym celem uczenia się języków obcych jest komunikacja, ale jak się jej nauczyć? To pytanie jest do metodyka. Anna Kondraciuk metodyk i właściciel szkoły Akademia Anima da Wam kilka prostych, ale skutecznych rad. Przeczytajcie poniższy tekst a zobaczycie, że droga do łatwej komunikacji nie jest taka trudna.

Jak przestać bać się mówić?

Po pierwsze nie brać wszystkiego do siebie i mieć do siebie dystans. Boimy się mówić, bo mamy blokadę psychiczną. Boimy się popełniać błędy bo non stop nas strofowali w szkole. Dbamy o czystość języka obcego bardziej niż inne narody świata bo u nas liczy się dobrze napisany test i wysoka ocena. Nie tędy droga!!! Badania naukowe dowiodły, że osoby, które mają osobowość ekstrawertyczną, czyli są otwarci, spontaniczni i łatwo nawiązują kontakty nie mają problemu z komunikacją, ale mają gorsze oceny w szkole. Te same osoby, mają większy dystans do siebie, poczucie humoru i nie rozpamiętują każdej sytuacji czy dialogu, który przeprowadziły. Może warto zastanowić się nad tym kim jesteśmy. Czy przyczyną braku udzielania w komunikacji nie leży w naszym podejściu do świata. Zadaj sobie pytanie: Jaki masz cel. Jeśli Twoim celem jest być bezbłędnym i nie chcesz aby cię poprawiano to zostań dobrym, celującym uczniem. Jeśli natomiast naprawdę dla Ciebie ważne jest mówienie i komunikacja, nawiązywanie relacji, rozmowy na wakacjach w Hiszpanii czy we Włoszech to przełam się i mów.

Wskazówki

Po pierwsze jeśli chcesz oczarować swoim językiem obcym kolegów, pracodawców, a nawet szefa to spróbuj wyjść ze strefy komfort. Zaczerwień się, popełnij błąd, a potem się lekko uśmiechnij. Nie będzie tak źle. Na pewno poczujesz wiatr w żagle jak zaczniesz prowadzić pierwsze konwersacje.

Po drugie zrezygnować z perfekcjonizmu. Zawsze powtarzam: “Popełniaj błędy, ale pamiętaj bądź kreatywny popełniaj zawsze nowe.” Tak oto w ten sposób wyluzujesz i zaczniesz mówić. Przestań się bać, po prostu spróbuj sobie poradzić bazując na wiedzy, którą już zdobyłeś. A jak Cię ktoś poprawi? To broń boże nie chowaj się w skorupie i nie uciekaj tylko powtórz zdanie poprawnie! Jasne! Nikt nie jest idealny! Nikt! Ty też nie jesteś, i kropka. Więc wyluzuj. Tu nie liczy się perfekcja tu liczy się cel, komunikacja!

Po trzecie zacznij uczyć się słówek. Potem czasowników. Tak, w bezokoliczniku. Bez deklinacji i koniugacji. Zwykłe suche słówka. Potem z tych słówek zacznij układać zdania kierując je nawet do native. Do Twojego lektora języka obcego. Pomału zaczniesz nabierać odwagi i pewności. Zobaczysz, że pomału krok po kroku się rozkręcisz. Po prostu mów. Jeśli lektor Cię poprawi poproś aby zapisał Ci poprawne zdanie. Powtórz je i staraj się zapamiętać, a potem dalej mów i popełniaj kolejne błędy, ale zawsze nowe ;)

W szkole językowej Akademii Anima lektorzy stawiają przede wszystkim na komunikację. Nasi uczniowie to osoby dorosłe, które uczą się języka obcego dla siebie lub do pracy, nie na oceny czy pod testy. Nasi lektorzy to specjaliści z wykształceniem pedagogicznym , pracownicy uczelni wyższych. U nas w szkole profesjonalizm łączy się z miłą rodzinną atmosferą sprzyjającą nauce. Wiemy po co uczymy języków obcych po to abyś mógł poczuć się wyjątkowy, spełniał swoje marzenia i zaczął swobodnie mówić. Zapraszamy dołącz do nas.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.