Włosi słyną z miłości do kawy. Pochłaniają ogromne jej ilości (szacuje się, że jeden Włoch konsumuje 600 filiżanek kawy i cappuccino w ciągu roku) i mają zasady dotyczące jej spożywania i przygotowywania. Mieszkańcy Italii to prawdziwi pasjonaci tego napoju. Jakie są jednak rodzaje kawy i jak je od siebie odróżnić?
Obrazki nasuwają pewne skojarzenia, ale aby pozbyć się wątpliwości, zamieszczamy opisy.
Być może wielu z was nurtuje pytanie, skąd wzięła się kawa we Włoszech i jak powstała nazwa espresso, z którą Włosi najczęściej kojarzą słowo kawa. Ten napój kofeinowy rozprzestrzenił się w Italii za sprawą Luigi Bezzera, który wynalazł w Mediolanie maszynę do przygotowania kawy. Pozwalała ona w krótkim czasie przygotować dużo porcji, co było ogromną zaletą w barach. Nazwa espresso miała więc podkreślać szybkość przygotowania zamówionego napoju. Teraz, przyrządy do parzenia kawy są obecne nie tylko w barach, ale także w domach. Jednym z najpopularniejszych wśród nadających się do użytku domowego sprzętem jest Moka. Szczególnie znaną kawiarnią tego typu jest Moka firmy Bialetti. Dzięki niej możemy w łatwy i szybki sposób napić się aromatycznego espresso. Istnieją także kawiarki automatyczne (caffettiere automatiche), które pozwalają przygotować także cappuccino.
Dosyć popularne, nawet w Polsce, jest właśnie cappuccino. Zasadnicza różnica pomiędzy naszą ojczyzną i Italią polega na tym, że Polacy piją ten napój kawowy o każdej porze, natomiast Włosi tylko do godziny 11. Jeżeli będziesz w Italii i zamówisz go po południu, narazisz się na opinię prawdziwego turysty. Cappuccino dla Włochów idealnie komponuje się ze śniadaniem. Jego nazwa pochodzi od koloru szaty kapucynów, braci zakonnych (abito dei frati cappuccini).
Włosi piją najchętniej espresso. Bardzo często robią to w barze i… na stojąco! Zamawiają wtedy un caffè al banco, czyli dosłownie kawę przy ladzie. Taka filiżanka kawy to espresso al volo (na stojąco). Ich śniadanie przed pracą często składa się z kilku łyków pobudzającego napoju oraz słodkiego wypieku (pasto), na przykład croissante. Wielu mieszkańców Italii uznaje taki sposób picia kawy za pewien rytuał i element włoskiego stylu życia, znany i rozpoznawalny na całym świecie. Życie w wielkim mieście, takim jak Mediolan, toczy się w bardzo szybkim tempie (la vita frenetica), a w pogoni za karierą, czas to pieniądz (il tempo è denaro). Po co więc tracić go na picie espresso przy stoliku?
W niektórych miejscach, np. na Sycylii, jeżeli poprosisz o herbatę, z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz uznany za chorego. Co więcej, jeżeli chcesz zamówić herbatę owocową, nie możesz przetłumaczyć tego wyrażenia dosłownie i zapytać o un tè di frutta. Jak więc brzmi jej poprawna nazwa?
Włosi nazywają ją infuso. Istnieją także inne rodzaje herbat, jednak Italia została zdominowana przez kawę.
Na koniec zamieszczamy wam jeszcze słowniczek z przydatnymi zwrotami dotyczącymi kawy, herbaty i zwyczajów ich picia. Jeśli chcesz poznać więcej zagadnień dotyczących kultury Włoch lub rozwiązać niektóre gramatyczne zawiłości języka Bel Paese, a także poćwiczyć kompetencje słuchowe, leksykalne i czytania ze zrozumieniem, zachęcamy do zapoznania się z kursami emailowymi języka włoskiego w szkole Akademia Anima. Jest to doskonały sposób na odświeżenie sobie języka, usystematyzowanie pewnych treści lub początek przygody z językiem włoskim, bez wydawania na to fortuny. Znajdziesz je tutaj: https://akademiaanima.com/italiano/anima-planer. Możesz nam zaufać. Jesteśmy pewni, że zakochasz się w Italii tak, jak my!
GLOSSARIO
Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.