Razem możemy więcej ... czyli o sile realizowania marzeń!

11-11-2022

Co się stanie, gdy w jednym miejscu zgromadzimy dziesiątki pasjonatów języka włoskiego? I to pasjonatów nie byle jakich, bo na co dzień dzielących się swoim zamiłowaniem z uczniami oraz wierzących, że to co robią ma sens i można to robić jeszcze lepiej. O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy I edycji Kongresu dla Nauczycieli Języka Włoskiego organizowanego przez Akademię Anima, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Razem możemy więcej”.

22 października 2022

Ponad 100 lektorów języka włoskiego spotkało się w Krakowie, aby pod okiem specjalistów doskonalić swoje umiejętności w zakresie nauczania języka obcego. Uczestnicy dotarli na kongres z najróżniejszych zakątków naszego kraju, a nawet spoza jego granic. Olgi, która przyjechała do Krakowa z Mińska, nie zniechęciła ani konieczność wyrobienia wizy, ani perspektywa kilkugodzinnego oczekiwania na granicy. Podobną determinacją wykazała się Ewa, która dotarła na kongres pomimo odwołanego we Włoszech lotu, czy Isabella, która przyleciała do nas aż z Gdańska. Jak widać chęć wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu okazała się większa od wszelkich przeciwności.

Na każdego z nauczycieli czekała założycielka szkoły i organizatorka wydarzenia - Anna Kondraciuk, która wraz z wolontariuszkami od samego wejścia troszczyła się o przyjazną atmosferę. Za napięty program odpowiadała przede wszystkim pokaźna liczba wykładów (każdy uczestnik mógł uczestniczyć aż w 8 spotkaniach!). Taki pakiet warsztatów prowadzonych w języku polskim i włoskim gwarantował olbrzymią dawkę wiedzy dotykających różnorodnych aspektów nauczania.

Prelekcje

Nasi uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących włoskiej gramatyki (Serafina Santoliquido - insegnare i tempi passati: gli usi particolari dell'imperfetto i Paulina Kania - przyimki: jak je okiełznać), czy możliwości wykorzystania metody projektu (Ewelina Greszczek-Sokół - metoda projektu na lekcjach języka włoskiego), map myśli (Agnieszka Iwanicka - mapa myśli na zajęciach językowych) i metod audiowizualnych podczas zajęć (Ilario Cola - l'uso dei materiali audiovisivi durante la lezione). Dowiedzieli się jak ciekawie włączać do zajęć elementy geografii (Leonardo Masi - la geografia nella lezione di italiano: materiali e approcci), kultury (Marta Kaliska - la cultura nei manuali di italiano: come insegnare l'italiano attraverso elementi culturali) i sztuki (Aleksandra Krauze-Kołodziej - dzieła sztuki na zajęciach stacjonarnie i online). Otrzymali cenne wskazówki dotyczące efektywnego prowadzenia lekcji z dziećmi (Lucia Pascale - l'insegnamento ai bambini). Usłyszeli także, w jaki sposób dziennikarstwo wpływa na język (Sebastiano Giorgi - giornalismo come motore di innovazione linguistica). Każdy z 10 prelegentów zasługuje na wyróżnienie, dlatego zachęcamy, aby śledzić ich działalność w mediach społecznościowych.

Uczestnicy mogli zapoznać się z nowościami wydawnictw dydaktycznych i osobiście porozmawiać z ich przedstawicielami. Jak widać stanowiska te cieszyły się sporym powodzeniem i chętnych do sprawdzenia oferty pomocy naukowych nie brakowało.

Jednak kongres to nie tylko prelekcje

Jednak kongres to nie tylko prelekcje, rozmowy, wymiana doświadczeń, możliwość zapoznania się z nowinkami wydawniczymi i pyszna kawa ze słodkościami serwowanymi przez naszych sponsorów. To także historia o tym, że warto marzenia nie tylko mieć, ale przede wszystkim je realizować. Wszystko bowiem zaczęło się od nieśmiałego pomysłu przyszłej organizatorki, który coraz śmielej, krok za krokiem wcielała w życie. Taki był początek, a jaki jest efekt? Opinie uczestników kongresu mówią same za siebie.

Wspaniała inicjatywa!!! Dziękuję raz jeszcze z całego serca. Chcemy bis!!!

Karolina

Fantastyczne szkolenie!!! Grazie mille.

Magdalena

Było przewspaniale! Bardzo bardzo dziękuję za możliwość spotkania się w tak fantastycznym gronie! Od wczoraj wdrażam nowe pomysły. Lublin pozdrawia:)))

Ada

Aniu! Wielkie dzięki i Chapeau bas, zrobiłaś coś czego niejedna uczelnia nie podjeła by się zrobić. Dziękuję za możliwość spotkania i odświeżenia głowy.

Ewa

Żywiołowe reakcje dodają skrzydeł i przekonują, że warto sięgać wyżej. Kongres okazał się nie tylko możliwością zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, ale także przestrzenią do zawarcia nowych, wartościowych znajomości, wzajemnego motywowania się do działania i zwykłej rozmowy przy kawie, na którą tak często brakuje czasu. Relacje uczestników wyraźnie pokazują, że naprawdę potrzebujemy takich spotkań. Dobrze jest mieć świadomość, że na swojej pełnej wzlotów i upadków ścieżce rozwoju nie jesteśmy osamotnieni. Mamy nadzieję, że choć widzieliśmy się w takim gronie po raz pierwszy, to nie był to ostatni raz. Do zobaczenia na kolejnych, iście włoskich wydarzeniach! Organizacja kongresu była nie lada przedsięwzięciem, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. Dziękujemy naszym wolontariuszom, sponsorom i patronom za wsparcie i zaufanie, którym nas obdarzyli. Przede wszystkim jednak dziękujemy Wam, drodzy docentissimi, za waszą obecność, za energię, którą wnieśliście i za każde dobre słowo, które od Was usłyszeliśmy. Udowodniliście, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.