Live z Markiem Zagańczykiem

24-03-2022

16 lutego w Akademii Anima rozmawiałam z Markiem Zagańczykiem, podróżnikiem, pisarzem i wydawcą. Rozmawialiśmy o wyprawach do Włoch, o pisaniu o podróżowaniu i podróżach literackich. O ukojeniu, jakie może nam dać literatura, szczególne ta pełna namysłu, oderwana od tu i teraz,traktująca o obrazach czy budowlach pamiętających splendor dworu Medyceuszy i cichą pracownię Piera della Francesca. Słowem, czysty eskapizm :)

Marek Zagańczyk, wieloletni zastępca redaktor naczelnej „Zeszytów Literackich" i opiekun spuścizny Pawła Hertza, literaturą pisaną z podróży zajmuje się od ponad 20 lat – zarówno jako autor, jak i redaktor, a ostatnio również wydawca. W 2020 roku wraz z Mikołajem Nowakiem-Rogozińskim i Anną Arno założył wydawnictwo Próby. W międzyczasie biega w maratonach i gdy tylko ma czas, odwiedza ukochaną Toskanię. Swoje wrażenia z podróży spisuje na blogu sztukaczytania.com. Preferuje podróże niespieszne, oglądanie świata zarówno z punktu widzenia piechura, jak i czytelnika, który wędruje wraz z wybranym autorem, odkrywając podczas lektury kolejne miasteczka, krainy i kontynenty.

Dzięki redagowanej przez Marka Zagańczyka serii Podróże „Zeszytów Literackich" (potomkini serii podróżniczej PIW, nad którą czuwał Paweł Hertz) i poprzedniczki rozrastającej się serii Wędrowiec Prób) polscy czytelnicy mogą zapoznać się z pracami takich twórców jak Robert Byron, ojciec brytyjskiej literatury podróżniczej, Patrick Leigh Fermor, który w trzech niesamowitych tomach opisał swoją piszą wędrówkę z Londynu do Konstantynopola czy Paweł Muratow, autor słynnych „Obrazów Włoch", pozycji obowiązkowej dla wszystkich miłośników kultury i sztuki Italii.

Polecam tę rozmowę również dlatego, że odbyliśmy ją tydzień przed 24 lutego. Może pozwoli komuś chociaż na godzinę zapomnieć o teraźniejszości pełnej niepewności.

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.