Włoskie święta, LE FESTE DI NATALE IN ITALIA

21-12-2021

15 grudnia odbyło się spotkanie Live na Facebooku wraz z cudowną Lucią z naszej szkoły językowej Akademia Anima. Lucia uczy języka włoskiego naszych najmłodszych podopiecznych. Zapraszam do lektury streszczenia z tego spotkania.

Przypominamy też o kursach językowych dla kobiet 30+, 40+ i 50+ i 60+! Po więcej informacji zapraszamy na stronę Akademii www.akademiaanima.com/italiano . Zachęcamy też do zapisania się na nasz newsletter, aby być z nami na bieżąco.

Festa dell’Immacolata Concezione - Święto Niepokalanego Poczęcia - 8 GRUDNIA

Dniem, od którego zaczniemy, jest 8 GRUDNIA. Jest to Święto Niepokalanego Poczęcia (it. Festa dell’Immacolata Concezione). Tego dnia nikt nie pracuje i nie idzie do szkoły. Jest to święto religijne, nawiązujące do Matki Boskiej. Jest to pierwszy dzień przygotowań do Świąt we Włoszech. W domach ubiera się choinki (l’albero di natale) oraz przygotowuje się szopki (il presepe/il presepio).

Tradycja tworzenia szopki sięga roku 1223, kiedy Święty Franciszek z Asyżu przygotował w Greccio (w Lacjum) pierwszą szopkę, w której zainscenizował narodziny Jezusa. Żłóbek w Greccia – trzynasty z dwudziestu ośmiu fresków z cyklu Sceny z cyklu Sceny z życia św. Fraciszka znajdujących się w górnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, którego autorstwo przypisywane jest Giotto di Bondone, namalowany ok. 1295-1299.

Ulica San Gregorio Armeno (w Neapolu) – to najsłynniejsza ulica w mieście. Tutaj miejscowi rzemieślnicy wykonują przepiękne szopki bożonarodzeniowe, miniaturowe a także olbrzymie dzieła sztuki wykonywane ręcznie

Dzień Świętej Łucji - 13 GRUDNIA

Kolejnym Świętem obchodzonym we Włoszech w okresie przedświątecznym, a konkretnie 13 GRUDNIA, jest Dzień Świętej Łucji. Łucja pochodziła z bogatej rzymskiej rodziny z Syrakuz. Po wczesnej śmierci ojca była wychowywana przez matkę. Już w dzieciństwie złożyła w tajemnicy śluby czystości. Kiedy matka zaaranżowała małżeństwo Łucji z młodzieńcem tego samego stanu, ta odmówiła.

Odtrącony zalotnik zemścił się, donosząc władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Aresztowana i torturowana Łucja odmówiła porzucenia swej wiary. Zmarła mając zaledwie 23 lata. Patronuje osobom ociemniałym, proszących o pomoc w chorobach oczu.

Podczas spotkania mogliśmy poznać ciekawą tradycję związaną z postacią św. Łucji, która jest praktykowana w większości na północy Włoch. Mianowicie w nocy z 12 na 13 grudnia, św. Łucja przynosi grzecznym dzieciom prezenty. Dzieci oczekują przybycia świętej, zostawiają dla niej na parapecie ciasteczka i wino, zaś dla jej osiołka – garstkę słomy i marchewkę. Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi – jest to bardzo znane włoskie przysłowie, które sugeruje, że Święta Bożego Narodzenia spędzamy z rodziną, z bliskimi, natomiast Wielkanoc możemy spędzić z kim tylko chcemy.

La cena di Natale – kolacja wigilijna - 24 GRUDNIA

Przy wigilijnym stole pojawiają się potrawy postne, na bazie ryb i owoców morza, w towarzystwie różnego rodzaju makaronów, takiego jak spaghetti, tortellini, ravioli, w zależności od regionu. Przykładowymi posiłkami mogą być też małże (le cozze) przygotowane na wiele sposobów, makaron spaghetti alle vongole, faszerowane papryki (i peperoni imbottiti).

Jeśli chodzi o słodkości, we Włoszech spożywa się takie przysmaki jak: Panettone (z owocami kandyzowanymi, Pandoro (nie ma dodatków), Torrone (może być z miodem, migdałami, ma wiele smaków), il tronchetto di Natale (rolada świąteczna, przypomina pień drzewka), i panzerotti con le castagne (pierożki nadziewane kasztanami, miodem i czekoladą), le cartellate (le nocche), le frittelle di Natale (przypominają nasze polskie pączki, jednak są mniejsze).

Słodkości prosto z Neapolu to: i rococo’, i mustaccioli, i susamielli, i raffioli, gli struffoli Po powrocie z pasterki (la Santa Messa di Natale), ludzie otwierają prezenty i cieszą się wspólnie spędzonym czasem.

Il cenone di Capodanno - Nowy Rok - 1 STYCZNIA

Tego dnia na stole może pojawić się Lo zampone con le lenticchie (faszerowana nóżka wieprzowa), podawana wraz z soczewicą. Wierzy się, że danie to przynosi szczęście i pieniądze 😊

La tombola napoletana – gra prosto z Neapolu. Gracz w roli krupiera ma do dyspozycji planszę, na której pokazane są wszystkie liczby od 1 do 90 oraz kubek lub worek wypełniony podobnie ponumerowanymi pionkami. Jego zadaniem jest losowanie pionków i ogłaszanie liczby innym graczom. Za każdym razem, gdy wylosowana liczba znajduje się na jednej lub kilku jego kartach, gracz „zakrywa” odpowiednie pole. W tradycyjnej wersji tomboli, karty są prostymi zadrukowanymi kartami, a liczby są pokryte fasolą, ciecierzycą, soczewicą, makaronem lub innym materiałem dostępnym po świątecznych obiadach, takim jak np. muszle suszonych owoców. Jest to gra podobna do polskiego BINGO.

Gli zampognari - wędrujący grajkowie, którzy wykonują utwory świąteczne na dudach, fletach i obojach. (la zampogna, la ciaramella)

6 stycznia - La Befana jest to starsza pani, która lata na miotle z torbą pełną prezentów dla dzieci. Prezenty pozostawia w skarpetach, które wcześniej muszą zostać przygotowane na kominku. Skarpety wypełnia prezentami dla dzieci grzecznych, natomiast niegrzecznym daje il carbone (węgielek).

Logo akademiaanima.com
ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, a z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.


579-645-362
anima@akademiaanima.com
facebook.com/animastrategianauki
instagram.com/anima_paniodwloskiego
Wysyłając do nas wiadomość, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności.